joga
Rozwój osobisty,  Sport,  Zdrowie

Joga, która nie jest nudna i nie męczy? Joga Iyengara.

Wiesz, że joga jest doskonałym ruchem dla stawów. Wiesz również, że zlikwidowałaby Twoje problemy z kręgosłupem i napięciami w ciele. Możliwe, że kilka razy udało Ci się spróbować i po niej ciało było rozluźnione, samopoczucie doskonałe i wrócił spokój. Powstało jednak kilka dylematów? Dlaczego to takie ciężkie, szybkie, nudne, trwa za długo, wciąż to samo…? Jest na to rada. Joga Iyengara!


🧘‍♀️Joga – B. K. S. Iyengar, anatomiczna precyzja!


Twórcą metody jest nieżyjący już Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar. Jako 90 letni Guruji wykonywał najtrudniejsze asany (pozycje w jodze). Ciekawostką jest to, iż urodził się słaby, ze szczupłymi kończynami, wydętym brzuchem i nieproporcjonalnie dużą głową, przepowiadali mu krótkie życie. Z wiekiem wątłe ciało i sztywne stawy dawały się we znaki, jednak rozpoczął praktykę jogi. I tak w 1935 roku Iyengar wystąpił pierwszy raz przed maharadżą, który kazał mu zrobić hanumanasanę (szpagat z uniesionymi ramionami). Mimo wielkiego trudu wykonał tę pozycję płacąc za to naderwaniem ścięgien, które leczył przez 2 lata. Maharadża jednak był zadowolony z pokazu i obdarował go 50 rupiowym banknotem. Jednak nie to było przełomem. Wydarzenie nauczyło Iyengarę, że kiedy wykonujesz trudną asanę bez odpowiedniego przygotowania, krzywdzisz swoje ciało i umysł. I tak rozpoczęła się historia jogi Iyengarowskiej.


🧘‍♀️Joga w rozumieniu Iyengara – spotkanie ciała z mentalnością.


Joga Iyengara (jedna z odmian hatha jogi) kładzie nacisk na odpowiednie ułożenie ciała. Używa się przy niej przyrządów takich jak bolstery, klocki, taśmy i wiele innych, co wspiera mniej mobilne ciała. Dzięki narzędziom można pozwolić sobie na poprawność i precyzję bez frustracji. Wobec tego, jeśli jesteś kompletnie początkujący masz szanse na to aby wykonać wszystko, to co może wydarzyć się podczas całej sesji. Joga “iyengarowska” to przede wszystkim:

  1. równowaga ciała względem otoczenia w zetknięciu z grawitacją,
  2. zaangażowanie koncentracji, wyciszenie przy jednoczesnym wzmocnieniu ciała,
  3. pobudzenie wewnętrznej inteligencji, dzięki, której wykonywane ćwiczenia idą w zgodzie z potrzebami.

W prostych słowach, jest to świetne narzędzie do pracy nad ograniczeniami. Iyengara wzmacnia i rzeźbi ciało, a jednocześnie wpływa na spokój i przepływ energii. Jest to praktyka godna polecenia szczególnie tym, którzy potrzebują pobyć w danej pozycji odrobinę dłużej, niż jak to jest w przypadku Ashtangi, gdzie ruchy wykonuje się płynnie i dość szybko.

Joga Iyengara będzie idealna dla osób, które potrzebują wnikliwego oka nauczyciela, który pozwala na zmianę pozycji w momencie, kiedy jest ona poprawnie wykonana. To ogromne wzmocnienie, gdy nie musisz gonić za bardziej sprawnymi osobami w grupie.


🧘‍♀️Jak zacząć przygodę z Jogą Iyengara?


Przede wszystkim wybrać odpowiedniego nauczyciela i spokojne miejsce. Z perspektywy wieloletniego doświadczenia w pracy w klubach fitness i ośrodkach sportu – można spotkać dobrych nauczycieli. Natomiast samo miejsce, jak sala fitness nie jest najlepszym wyborem. Często hałas, kolejne grupy czekające na zajęcia, okrzyki z siłowni niekoniecznie nastrajają.

Aby zakochać się w jodze warto spróbować wyjazdu często organizowanego przez joginów, 3, 4 dni z jogą, masażami, dobrym jedzeniem i w spokojnej atmosferze. Wtedy łatwiej o wsłuchanie się w swoje potrzeby.

Wielu nauczycieli praktykuje ze swoimi uczniami w miejscach do tego przystosowanych, założyli własne studia jogi organizują warsztaty. W takim miejscu jest dostępny sprzęt, natomiast warto jest mieć swoją matę i kocyk, chociażby przez wzgląd na higienę. Poza tym, co swoje to motywuje.

Joga to doskonały sport, jeden z najzdrowszych możliwych do uprawiania. Kształtuje ciało równie skutecznie, jak inne intensywne ćwiczenia przy tym nie rozbudowuje ogromnej muskulatury, co dla wielu stanowi atut.

Strój do jogi – im prostszy, tym lepszy. Ma być wygodny. Warto zabrać coś ciepłego, bluzę. Najczęściej ćwiczy się na bosaka. Joga czasami staje się filozofią życiową i nie należy się obawiać nauk z niej płynących, ponieważ wielu nauczycieli podkreśla, że nie jest ona jedyną ścieżką duchową, którą człowiek obiera, a joga szanuje każdą z nich.


Zdrowe stawy i kości? Sprawdź, jak o nie zadbać – klik

Skonsultuj się i umów na trening – klik