trener
Sport,  Zdrowie

Trener personalny – czy warto? Najczęstsze pytania.

Trener to dobry wybór nie ważne czy jesteś początkujący czy zaawansowany. Indywidualny trening z trenerem zawsze będzie lepszy, niż samotny znaleziony w sieci, nawet jeśli jesteś już doświadczonym trenującym. Nie różnisz się niczym od swojego dziecka – kiedy idzie na sport, wolisz, żeby miało trenera. Ty też, tylko racjonalizujesz swoje potrzeby i oszczędzasz na sobie. Nie ma w tym nic dziwnego, widocznie nie jest to Twoim priorytetem. Jeśli jednak zdecydujesz się na sport, zacznij pod okiem eksperta. Jak sądzisz, co dzięki niemu możesz osiągnąć czego sam nie zrobisz?


👟 Skąd wiem, że mój trener jest profesjonalistą?


Jest kilka perspektyw, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze specjalisty, z którym zaczniesz osiągać swoje cele.

 1. Staż pracy – 3 lata, to magiczna granica, gdzie trener zaczyna zastanawiać się czy to, co robi ma jeszcze sens. Sezonowa ekscytacja po kursie w tym momencie mija, jeżeli zostaje w tym zawodzie, to jest duża szansa, że jego praca jest jego pasją. Człowiek z pasją lepiej wykonuje swoją pracę, niż wypalony zawodowo Kowalski.
 2. Szkolenia – dobry trener cały czas jest zainteresowany swoim zawodem. Nie chodzi tylko o odbywanie szkoleń stacjonarnych, ale wczytywanie się w najnowsze trendy, badania. Nie musisz posiadać wiedzy o tym, co jest teraz modne, wystarczy, że poczujesz, że to co mówi ma sens i jest Ci bliskie.
 3. Trening próbny – jeśli nie masz pewności zaproponuj aby trener wykonał z Tobą sesję próbną. Doświadczenie tego typu może być kluczowe przy podejmowaniu decyzji.
 4. Profesjonalny trener nie daje się wciągnąć w rozpisanie treningu na kartce. Nie jest to bezpieczna praktyka. Pytanie o taką współpracę świadczy też o tym, że nie chcemy skorzystać z całego spektrum możliwości, jakie wynikają z treningu personalnego.

Trening szyty na miarę! Ile kosztuje trener personalny?

 1. Polecenia – jest to narzędzie, które w przypadku oceny treningów ma swoje przełożenie w rzeczywistości. Z kiepskim trenerem nie wytrzymasz zbyt długo.
 2. Energia, jest istotnym czynnikiem czy Wasza współpraca będzie długofalowa. To się czuje od 1 momentu, a może się potwierdzić już przy 1 sesji.
 3. Cena treningu ma znaczenie. Dobry trener nie pracuje poniżej pewnej stawki. Minimalna kwota za trening personalny w Warszawie wynosi 100 zł. netto. Aczkolwiek zdarzają się również pakiety lojalnościowe, dla wieloletnich podopiecznych. Czy w tym wypadku droższe, znaczy lepsze? Kwestia do zweryfikowania względem osiąganych celów. Jeżeli czujesz i widzisz, że realizujesz założenia, to w tym przypadku są to dobrze zainwestowane pieniądze.
 4. Dobry trener nie bawi się w fizjoterapeutę, jeśli nim nie jest. Warto uważać na nowy trend pojawiający się wśród młodych instruktorów, nastawianie kręgosłupów czy różnego rodzaju manipulacje. Jeżeli chcesz się upewnić czy Twój trener ma do tego uprawnienia znajdziesz go w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów. Miej też na uwadze, że to nie oznacza, że nie będzie potrafił wesprzeć Cię w powrocie do zdrowia fizycznego. Wielu trenerów posiada wykształcenie np. trenera medycznego, który będzie umiał ocenić, jak leczyć Cię ruchem.
 5. Profesjonalny trener przeprowadzi z Tobą obszerny wywiad i nie będzie Cię zmuszał do rzeczy, które Cię przerastają. Nie będzie usiłował udowodnić Ci, że potrzebujesz biegać, żeby schudnąć. Doprowadzi Cię do tego na różne sposoby.
 6. Po treningu czujesz się zmęczony, a nie zniszczony tak, że odbiera Ci to chęć do przyjścia na kolejną sesję. Wspiera proces zmian, motywuje. Jego rolą nie jest liczenie do 15, siedzenie i patrzenie się w telefon. Profesjonalny trener powinien poświęcić Ci uwagę przez cały czas trwania treningu.

👟 Czy potrzebuję treningu personalnego?


Jeśli się nad tym zastanawiasz, to tak, natomiast odpowiedzi na poniższe pytania dadzą Ci pewność (tak/nie):

 • Nigdy nie ćwiczyłem/am.
 • Mam problemy ze stawami, kręgosłupem, chociaż nie mam żadnych poważnych urazów.
 • Często się zniechęcam.
 • Potrzebuję motywacji.
 • Mam nadwagę, jestem otyły/otyła.
 • Chcę wymodelować ciało.
 • Zajęcia grupowe nie dają mi poczucia indywidualnego podejścia.
 • Potrzebuję wielu instrukcji.
 • Wielokrotnie próbowałam/em wziąć się za siebie.
 • Odczuwam brak kondycji, łapię zadyszkę.
 • Mam niskie poczucie wartości.
 • Mam za małe mięśnie.
 • Trenuję już od wielu lat, ale potrzebuję czegoś nowego.
 • Potrzebuję kompleksowego zaangażowania (diety, sportu, rozciągania).
 • Chcę się przygotować do specyficznej aktywności (góry, narty, maratony).
 • Potrzebuję wzmocnić ciało.

Jeżeli minimum 3 z tych odpowiedzi są na TAK, to trener personalny będzie dobrym wyborem.


👟 Jak szybko schudnę, gdy zacznę ćwiczyć z trenerem personalnym?


Trenowanie jest przyjemne, dieta natomiast jest większym wyzwaniem. Na pewno połączenie tych dwóch sił przyspieszy proces. Dla mnie najważniejszym punktem, jest osiągnięcie etapu, w którym podopieczny nie może doczekać się treningu, sam podejmuje aktywność fizyczną i nigdy już się z nią nie rozstaje.

Chudnięcie to proces zaczynający się przede wszystkim od głowy, zmiany sposobu myślenia, poszukiwania rozwiązań i adaptacji do nowego stylu funkcjonowania. W teorii można zrzucić 1 kg tygodniowo. W praktyce wszystko zależy od determinacji, umiejętności towarzyszenia trenera w tym procesie, a także przyzwolenia na popełnienie błędów i ponownych prób. Na pewno pod okiem trenera cele osiąga się wielokrotnie szybciej.


👟 Co się zmieni, gdy zacznę trenować? Pierwsze 3 miesiące.


Podczas pierwszych 3 miesięcy można odczuć ogromną różnicę.

 1. W pierwszym miesiącu ćwiczeń, podopieczni odczuwają poprawę wydolności, zwiększoną chęć do życia, ustępują bóle kręgosłupa, powraca witalność, spadają pierwsze kilogramy.
 2. Kolejny miesiąc, to zauważalne różnice w sile oraz sylwetce, zarys mięśni oraz ich napięcie.
 3. Natomiast w 3 miesiącu widać poprawę wszystkich wyżej wymienionych aspektów, do tego dochodzą początki pamięci mięśniowej, zalążki wydolności, można rozpocząć bardziej zaawansowane ćwiczenia, bóle mięśniowe nie dokuczają tak bardzo, a chęć do treningu jest coraz większa. Jest to dobry moment na weryfikację osiągniętych założeń.

👟 Ile razy w tygodniu trenować z trenerem?


Prawda leży gdzieś pomiędzy tym ile masz czasu, chęci, możliwości a werdyktem trenera. 1 do 2 razów w tygodniu to dobry start, przy czym 1 raz, nie ma co ukrywać, to odrobinę za mało, jeśli chcemy osiągać najwyższe szczyty. 4-5 sesji w tygodniu odbywają osoby, dla których sport nie jest już tylko rekreacją.


👟 Trener kobieta czy mężczyzna?


Niech nie zwiedzie Was filigranowa trener, do której traficie, bowiem nie jedna mysz kota do stodoły goni – jak zwykła mawiać moja kochana babunia. Płeć w prowadzeniu treningu nie ma znaczenia. Chociaż Trenerów jest więcej, niż Pań trener. Wybór między kobietami a mężczyznami, to sprawa preferencji podopiecznego, bo w kwestii umiejętności – każdy trener ma swoją specjalizację.

Podsumowując, trener to nie jest gadżet, jak kiedyś uważano. Nie jest to symbol prestiżu, a rozsądku.


O szkoleniu się przez trenerów personalnych – klik