trwałe zmiany
Rozwój osobisty

Trwałe zmiany – utrzymaj postanowienia i osiągnij sukces.

Jak szybko wróci do Ciebie niezrealizowany cel? Dlaczego znów zaczynasz od Poniedziałku? Co sprawia, że tak trudno sięgnąć po trwałe zmiany? Kiedy jest dobry moment na realizację celu? Poznaj 5 kroków, które warto przejść na drodze trwałych zmian.


🎡 Trudno utrzymać efekty? Różnica – chcieć a musieć.


Potrzeby ściśle związane są z dobrostanem czyli stanem satysfakcji, zadowolenia i radości, przy jednoczesnym dużym wglądzie w siebie. Czyli wiesz co się dzieje w Twojej głowie i z Twoim ciałem.

Jeśli potrzeby są spełnione doświadcza się zadowolenia, błogości, ulgi, szczęścia i satysfakcji. Dobrostan jest pozbawiony czujności, kontroli i napięcia.

Kiedy postanowienia związane są z utrzymywaniem się nadmiernego napięcia i czujności, nie można mówić o pozytywnych skutkach założonego planu.

Odczuwając łaknienie psychiczne lub fizyczne będące wynikiem źle dobranego schematu żywieniowego w konsekwencji będzie kończyło się wyczerpaniem zasobów. Trwałe zmiany to przede wszystkim skuteczny plan treningowy oraz żywieniowy, gdzie potrzeby organizmu nawiązują do aspektów fizycznych i psychologicznych.
Co nie zmienia faktu, że początki bywają trudne, ale nie powinny przerastać aktualnych możliwości jednostki.

Jeśli coś musisz, (“muszę rzucić palenie”, “muszę zacząć się więcej ruszać”, “muszę schudnąć”) a nie czujesz silnej i realnej potrzeby – niechciane nawyki powrócą.

Wobec tego wgląd w siebie i w swoje potrzeby oraz wartości może być pierwszym krokiem sięgającym po trwałe zmiany.


🎡 Potrzeby, wartości a oczekiwania i zachcianki


Potrzebami będą wszystkie te stwierdzenia, które po głębszej analizie zdają się być sensem funkcjonowania i prowadzą do dobrostanu.

Wartości są nienegocjowalne, natomiast najczęściej możemy je poznać w sytuacjach kryzysowych, kiedy życie stawia przed nami wybór. Na co dzień rzadko zastanawiamy się nad wartościami, tymczasem są one integralną częścią tożsamości.

Oczekiwania to wyobrażenia o otaczającym świecie, na przykład coś powinno jakoś wyglądać lub ktoś powinien w jakiś sposób się zachowywać, ja powinnam być jakaś, a ja powinienem być kimś.

Jeżeli robisz coś dla kogoś, bo takie są czyjeś oczekiwania, to cel traci na wartości, a plan będzie drogą przez mękę.

Zachcianki to chwilowe impulsy, których zadaniem jest natychmiastowe przyniesienie efektu, dlatego często są mylone z potrzebami.

Jeśli przyjrzymy się mocy tych czterech atrybutów łatwo zauważalna jest ich energetyka. Wartości i potrzeby mają dużą siłę i trwałość, natomiast oczekiwania i zachcianki niewielką siłę oraz krótko trwają.

Przyjmuje się, że trwałe zmiany są częścią wartości i potrzeb.

Czy są osoby, które realizują cele bez analizy potrzeb i wartości?
Oczywiście, jest ich bardzo wiele, jednak czy odczuwają dobrostan? Różnie to bywa.


🎡 Dualizm i trwałe zmiany


W procesie zmian przewrotność scenariuszy jest nieunikniona, toteż trzeba się pogodzić z ich dychotomią. Na co dokładnie trzeba się przygotować w drugim kroku?

  1. Ciężką pracę i przyjemność.
  2. Regularność i odstępstwa.
  3. Zyski i koszty – w zmianach będziesz ponosić koszty.
  4. Wsparcie wewnętrzne i czynniki zewnętrzne – wewnętrzne zasoby każdego człowieka powinny czerpać z czynników środowiskowych, bez względu na to czy są pozytywne czy negatywne.
  5. Rozwój i postój, jest integralną częścią – tak jak w przypadku każdego treningu, diety czy innych życiowych dylematów.
  6. Gotowość i brak kompetencji – móc nie zawsze znaczy wiedzieć jak, grunt, żeby dążyć do poznania i umieć wspierać się innymi.
  7. Konsekwencję i załamania, to też część progresu, pozwalają na niego.
  8. Fascynację i wypalenie – umiejętne zarządzanie bodźcami, bo nie jedna droga prowadzi do celu.

🎡 Co kieruje ludźmi? Pozytywne trwałe zmiany


Wiedza o motywacji jest potężna, a ludziom nadal trudno jest się motywować. Weźmy temat pod lupę i rozważmy, co też kieruje ludźmi?

Na pewno można zauważyć dwa sposoby motywowania działań. Negatywne – źle wyglądam, dlatego muszę schudnąć albo pozytywne – chcę lepiej wyglądać, dlatego zrobię coś dla siebie.

Sposób motywowania działań ma znaczenie, bowiem cele definiowane pejoratywnie mogą mieć niższy potencjał realizacji. W umyśle koduje się – muszę to zrobić. A chodzi o to żeby chcieć i czuć potrzebę.

Redefinicja działań w stronę pozytywnych twierdzeń oraz poczucie ważności zadania wspiera proces zmian, dzięki temu, nie czynniki decydują, a osoby. To już trzeci krok do trwałych zmian.


🎡 Trwałe zmiany żyją bliską z rezygnacją


Zapewne wiele osób uzna rezygnację za objaw lenistwa, jednak zalecałabym nie utożsamiać się z tym nadmiernie. Można uznać, że zniechęcenie jest składową wielu zmiennych.

W pierwszej kolejności rozważyć można najzwyklejszy brak gotowości do podjęcia zmian – są chęci, ale brakuje zasobów. Czujemy, że bardzo chcemy, ale przy najbliższej okazji nie umiemy się powstrzymać i łamiemy zasady.

Raczej nie jest to brak silnej woli czy przejaw lenistwa, to jest brak gotowości i zaakceptowania długości procesu.
Od 13 lat pracuję z ludźmi nad zmianami – niektórzy dopiero po wielu latach akceptują całą drogę, którą trzeba przejść, dlatego ważna jest cierpliwość i dobra zabawa. Gdy coś się nie udaje kolejny raz, to przyjemność z treningu powinna być rekompensatą zarówno dla trenera, jak i podopiecznego

Następną przyczyną rezygnacji są źle dobrane rozwiązania, na przykład – tylko jedna droga do sukcesu. Tylko trening cardio, tylko interwał, tylko trening siłowy, tylko 30 minut, tylko dieta bez węglowodanów itp.

Jeszcze jedną ważną kwestią jest brak fascynacji, ponieważ osoby, które “nie złapią bakcyla” będą przechodziły zmiany boleśnie i często wracały do miejsca, z którego zaczynały.

Dobry trener zaraża miłością do aktywności fizycznej. Na siłowni lub na dworze, na wakacjach, z rodziną czy bez, powinno się czuć potrzebę ruchu. Takiego, który sprawia nam przyjemność i zarazem jest skuteczny.

Walka w pojedynkę też nie jest najlepszym rozwiązaniem. Najszczersze chęci mogą nie wystarczyć, jeśli nie zweryfikujemy działań. Wielu dietetyków potwierdzi, że najgorzej jest sobie samemu rozpisywać dietę.

I ostatnim wątkiem w rezygnacji (choć jest ich jeszcze kilka) jest zakładanie, że ma się na wszystko wpływ. Każdy umysł i ciało reaguje inaczej. Ten sam umysł i to samo ciało przy ponownej próbie może zareagować zupełnie inaczej, dlatego warto zapamiętać – panta rhei!


🎡 Od teorii do praktyki – praca nad celem


Jeśli chcesz zmian, spróbuj wesprzeć swój proces i popracuj nad pytaniami znajdującymi się poniżej:

1. Jak nazywa się Twój cel?
2. Co dokładnie chcesz osiągnąć?
3. Co możesz więcej powiedzieć na temat tego celu?
4. Jaki ma być efekt końcowy?
5. Skąd się wziął Twój cel?
6. Ile czasu potrzeba na jego realizację?
7. Dlaczego jest taki ważny?
8. Po czym będzie można poznać, że został osiągnięty?
9. Jak będzie mierzony w trakcie realizacji?
10. Jakie będą największe przeszkody w jego osiągnięciu?
11. W skali od 0 do 5 jakie masz szanse na jego realizację?
12. Od czego zależy sukces przedsięwzięcia?
13. Od kiedy zamierzasz zacząć?
14. Kto jest odpowiedzialny za realizację celu?


Jak zmienił się Twój cel po odpowiedzeniu na te wszystkie pytania?
Dokładne opracowanie celu jest 4 krokiem w stronę trwałych zmian i początkiem ich planowania.

🔑

Planowanie

Masz plan, jak zrealizować cel? Dobrze!
To teraz ponownie weź kartkę, a ja zadam kilka pytań:

1. Co jest niezbędne do zrealizowania celu?
2. Jakie mogą być 3 największe przeszkody, gdy będziesz realizować cel?
3. Czym dysponuję, żeby go osiągnąć?
4. Od 0 do 5 jaki jest poziom motywacji do działania?
5. Co dokładnie Cię motywuje?
6. Co sprawi, że zrezygnujesz?
7. Gdzie będziesz szukać pomocy, gdy coś się nie powiedzie?
8. Co będzie Twoim pierwszym krokiem w realizacji celu?
9. Co możesz zrobić jako kolejny punkt planu?
10. Jakie są zaplanowane działania na 1, 2, 3 i 4 tydzień?
11. Z czego chcesz zrezygnować i kiedy?
12. Co chcesz wprowadzić w życie pierwszego dnia?
13. Kto będzie weryfikował osiągnięcia i kiedy?
14. Kto będzie wsparciem?
15. Co zrobisz, gdy będziesz miał gorszy dzień?
16. Kiedy odpoczniesz?

Jak zmienił się Twój plan po odpowiedzeniu na powyższe pytania? Uwierz, że dobrze opracowany schemat jest skutecznym narzędziem realizacji postanowień i piątym krokiem w dążeniu do trwałych zmian.

Podsumowanie:

Zmiany zachodzą w procesie skomplikowanych dylematów, energii, osobowości, potrzeb i wielu innych składowych, aby przybliżyć się do nich warto spróbować:

✅Chcieć nie musieć – pobudzić działanie poprzez wgląd w swoje potrzeby z uwzględnieniem wartości.

✅Rozróżniać chwilowe wzloty od realnego bodźca.

✅Przedefiniować powody, które Tobą kierują.

✅ Zaakceptować skrajności występujące w trakcie realizacji celu.

✅Przeanalizować momenty rezygnacji i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

✅Dobrze opracować plan i ścieżkę rozwoju.

Autor: Anna Wawrocka

Jeśli poszukujesz więcej informacji, chcesz coś zmienić i potrzebujesz silnego bodźca, zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz