stres
Psychologia,  Rozwój osobisty,  Zdrowie

Stres, poradzisz sobie z nim, gdy zajrzysz mu prosto w oczy


Termin “stres” pochodzi z fizyki, a jego autorem jest Hans Selye. Złudzeniem jest poczucie, że można żyć bez stresu. Jeszcze większym, że Twoja konstrukcja jest jedynie wynikiem Twoich przeżyć i otaczającego Cię środowiska. Jeżeli myślisz, że zmienisz pracę, a tym samym zażegnasz poczucie ucisku w brzuchu, to jesteś w błędzie. Dopóki nie poznasz swoich mechanizmów, dopóty nie ukoisz stresu. Tekst prowokatywny.


🚀 Stres – niech Ci się nie wydaje, że to takie proste.


Szef wchodzi do biura, a Ty masz wrażenie, że coś źle zrobiłeś? Wracasz do domu i masz poczucie, że nie wszystko w nim będzie tak, jak sobie wymyśliłaś? Ludzie mówią, że idzie koniec świata, a Ty masz poczucie, że zwala Cię z nóg? Ile jeszcze takich przykładów możesz spotkać na swojej drodze w ciągu dnia?

Policz każdą sytuację, w której grasz główną rolę w stresowym teatrze, czy nie jest tego za dużo? I kto ponosi największe konsekwencje? I czy rzeczywiście, jak teraz przyglądasz się temu, to czy jest to tak samo stresujące, jak na początku?

Od 1926 roku w medycynie stres jest czynnikiem. Takim, który degraduje całe ciało. Jest nieswoistą reakcją ciała na wszelkie stawiane mu żądania.


Kto stawia te żądania? Życie? Psychika?

To czy czujemy stres i inne towarzyszące mu emocje, zależy od wszystkiego, a drogą do wyciszania jest poznawanie swojej przeszłości, rozpoznawanie schematów, którymi rządzi się Twoja psychika i zaprzestanie “wytrzymywania”, które mamy kulturowo wszczepione już od setek lat.

Jeśli znasz inne skuteczne sposoby to podziel się z kimś kto tego potrzebuje.

A teraz pomyśl, kto z Twojej przeszłości przyprawiał Cię o zawał serca? Nikt? To dlaczego na Święta Bożego Narodzenia nie można rozmawiać o polityce, chorobach, alkoholu, pracy i wielu innych?


🚀 Stres jest niezbędny, żeby nie patrzeć na pędzący na nas pociąg


Zagrzewasz się na dyskutantów w Internecie? Komentujesz mecze piłki nożnej i szlag Cię trafia? A może wszędzie Cię pełno, gdzie jest jakaś dyskusja czy strajk? Z drugiej strony możesz czekać całym dniami w ekscytacji na imprezkę w weekend i aż Cię skręca na samą myśl, że to już za 2 dni? Może musisz wsiąść na motor, żeby poczuć ekscytację albo sięgasz po porno?

Każda sytuacja, w której odczuwasz ekstremalne napięcie, to w dużym uproszczeniu – stres i od Twojej świadomości zależy czy rozbrajasz go w odpowiedni sposób? Kiedy stres jest potrzebny, a kiedy może Cię zabić?

Odróżnij stres konstruktywny od destrukcyjnego. Stres może spełniać pozytywną funkcję, gdyż w pewnych sytuacjach mobilizuje do efektywniejszego działania. Taki pozytywny stres określa się mianem eustresu, a nadmierny, który powoduje szkody, nazywa się dystresem.

Przyspieszone tętno, reakcja hormonalna, napięcie mięśni i kilka innych symptomów przygotowało nas zwierzęta do ucieczki, ataku czy bezruchu?

Wszystko po to aby zwiększyć zdolność organizmu do poprawy funkcji poznawczych w taki sposób, aby łatwiejsze stało się radzenie sobie z sytuacją potencjalnie zagrażającą.

Jak to się ma do ciągłego “wytrzymywania” w pracy z Szefem idiotą czy katem rodzinnym? Czy wykształcamy w ten sposób odpowiednie funkcje poznawcze?

Ostatnim razem minęło 100 lat zanim udało nam się przestać wytrzymywać, ciągnie się za nami smród pokoleniami. Jeśli kogoś zastanawia, co odziedziczył po dziadku i pradziadku, może spróbować zgłębić tematykę traum transgeneracyjnych.


🚀 Gdzie mieszka stres?


Jakbyś to wiedział, to możliwe, że łatwiej byłoby Ci się mu przyjrzeć, a więc:

  1. mieszka w całym ciele,
  2. najczęściej pojawia się w wyniku reakcji z otoczeniem,
  3. kłębi się w głowie pod wieloma postaciami,
  4. często jest stanem bardziej ekstremalnym, niż stan zwykłego napięcia nerwowego,
  5. wielu autorów potwierdzi, że stres wymaga obecności zagrożenia, ale czy autodestrukcja przejawiająca się irracjonalnym lękiem nie prowadzi do stresu?
  6. Stres mieszka w każdym domu.

🚀 Dylematy, priorytety i stresory – jak patrzeć na stres i złość.


A teraz już spokojniej…jeśli zagrzał Cię ten tekst, to nic nie mówi o nim, tylko o Tobie. Jeśli ktoś wyprowadza Cię z równowagi, to często jest o Tobie nie o nim. Bądź na najlepszej drodze do balansu i zacznij zadawać sobie pytanie, “dlaczego mnie to tak nakręca”?

W pracy nad stresem dotarcie do jego powodu i zajrzenie mu w oczy często wyłącza jego siłę. Za każdym razem, kiedy ktoś coś Cię wyprowadza z równowagi, zastanów się, kogo Ci przypomina, jaką sytuację, czy to nie zazdrość? Zastanów się, gdzie jest Twoja granica i jej nie przekraczaj.

Złość jest najczystszą z emocji – stawia granice, pod warunkiem, że dąży do rozwiązania konfliktu. Jeśli po kłótni czujesz, że nie przyniosło to ulgi – to zapewne było tylko rozładowanie, nie rozwiązanie.

Jeżeli mówisz o sobie, że jesteś nerwową osobą – dajesz sobie przyzwolenie na nerwy.

Bez konfliktu, nie ma też progresu.


Pracą stresuje się 85 procent aktywnych zawodowo Polaków. Ponad połowa Polaków boi się nietolerancyjności i agresji wobec nich. Ogromna część z Nas jest znerwicowana przez brak wolnego czasu. Jest to stres przewlekły. Czy można go porównać do stresu, który przewlekle odczuwają osoby terminalnie chore? Gdzie jest Twoja granica?

Szukaj siebie, warto.


O strachu i lęku – klik