Fosfor
Dieta,  Zdrowie

Fosfor – spożywamy go stanowczo za dużo! Za co odpowiada

Fosfor to składnik kości, zębów, krwi, kwasów nukleinowych, również związków wysokoenergetycznych, błon komórkowych, kefaliny i lecytyny. Niezbędny w budowie i utrzymaniu prawidłowego stanu zębów i kości, a także w regulacji równowagi kwasowo-zasadowej. Odgrywa bardzo ważną rolę w procesach anabolicznych i katabolicznych oraz w spalaniu glukozy.


🥚 Gdzie skrywa się Fosfor i gdzie się wchłania?


85% fosforu jest zdeponowane w kościach, przede wszystkim w postaci hydroksyapatytu. Wchłania się on głównie w jelicie cienkim, gdzie średnio około 70% fosforanów ulega wchłonięciu do krwi.

W produktach strączkowych i zbożowych fosfor występuje w postaci trudno rozpuszczalnych soli metali dwuwartościowych (fitynianów), toteż jego absorpcja i związanych z nim kationów jest niska.

Parathormon (PTH) wpływa na homeostazę fosforanową gdyż uwalnia z kości obok wapnia także fosforany, przy czym w przeciwieństwie do wapnia pod wpływem PTH zwiększa się wydalanie fosforanów z moczem.


🥚 Niedo


Niedobory fosforu zdarzają się niezwykle rzadko. Przy spożywaniu zwyczajowej diety praktycznie się to nie zdarza. Zazwyczaj zawartość fosforu w racji pokarmowej jest wyższa niż zalecają normy żywieniowe, jest to wynikiem lubowania się w produktach takich jak jaja, mięso czy ryby.

Nadmiar fosforanów powoduje obniżenie wchłaniania wapnia i równocześnie dla przeciwwagi zmniejsza się wydalanie wapnia z moczem Chroniczna hiperfosfatemia (zbyt wysoki poziom fosforu) prowadzi do utraty masy kostnej.


🥚 Jaki powinien być stosunek Wapnia do Fosforu?


Wciąż uważa się, iż stosunek molowy wapnia do fosforu powinien wynosić 1:1, co przeliczając na jednostki wagowe daje wartość 1,3:1.

Jednak przy odpowiedniej zawartości w diecie zarówno wapnia jak i witaminy D stosunek ten może mieścić się w szerszym zakresie. Oba pierwiastki są potrzebne przede wszystkim do budowy zdrowego kośćca.

W Polsce stosunek wapnia do fosforu w racjach pokarmowych jest za wysoki i wynosi 1:2,2.


🥚 Źródła Fosforu w diecie Polaka


Największy udział w dostarczaniu fosforu w racji pokarmowej Polaka mają produkty zbożowe i mleczne (po około 30%) oraz mięso (25%). Fosfor dodawany jest również jako substancja dodatkowa do wyrobów wędliniarskich, serów topionych, koncentratów zup, deserów w proszku oraz napojów typu cola i to przyczynia się do jego nadmiernego spożywania.

Źródła Fosforu:


Produkty mleczne, mięso, ryby, wątroba, jaja, sery żółte, groch, pestki dyni, fasola, ziemniaki, pełnoziarniste produkty zbożowe, marchew.


🥚 Normy Fosforu, rekomendowane spożycie


Normy żywieniowe (mg/dzień), średnie zapotrzebowanie / zalecane spożycie:
 • 1-3 lat 380 / 460
 • 7-9 lat 500 / 600
 • Chłopcy 16-18 lat 1050 / 1250
 • Mężczyźni 51-65 lat 580 / 700
 • Dziewczynki 16-18 lat 1050 / 1250
 • Kobiety 51-65 lat 580 / 700
 • Ciężarne powyżej 19 lat 580 / 700
 • Karmiące powyżej 19 lat 580 / 700

🥚 Fosfor to nie tylko piękny uśmiech i zdrowe kości, podsumowanie


 1. gospodarka fosforem w organizmie jest nieodłącznie związana z gospodarką wapniem, dlatego tez podlega kontroli tych samych czynników co on,
 2. niedobory fosforu raczej nie występują. Jeśli jednak się pojawią, są przyczyną krzywicy u dzieci i osteomalacji (rozmiękczenia kości) u dorosłych,
 3. bliską ideału proporcją spożywanego wapnia do fosforu jest 1,8:1, co odpowiada proporcji minerałów w mleku ludzkim. Proporcja ta na pewno zabezpieczy organizm przed utratą masy kostnej.

Cykl o minerałach:

WAPŃ – KLIK

MAGNEZ – KLIK