nowotwór
Psychologia,  Rozwój osobisty,  Zdrowie

Nowotwór piersi i jajnika, jak chronić siebie i córkę?

Diagnoza nowotwór! Najczęściej dowiadujemy się przypadkiem podczas rutynowych badań. Wiemy, że ryzyko zachorowania drastycznie wzrasta, gdy w rodzinie miało miejsce zdarzenie rakowe. Nie jest jednak przesądzone czy choroba weźmie górę. Aby zmniejszyć ryzyko o 70% trzeba zastosować konsekwentną taktykę. Jaką?


🦞 Wykonaj test genetyczny!


Geny BRCA1, BRCA2, CHECK2 (nowotwór piersi, jajników). Można zachorować, gdy gen nie zostanie wykryty. Jak donoszą badania „nosicielem” może być też mężczyzna, natomiast trzeba pamiętać, że jest 86-98% szansa, że z tym genem kobieta zachoruje.

W każdej chwili w naszych komórkach pojawiają się jakieś nieprawidłowości. Gen BRCA1 z reguły je usuwa, natomiast gdy nie działa prawidłowo tworzy się nowotwór. Po 25 roku życia każda z kobiet powinna wykonać test genetyczny w tym kierunku. Szczególnie jeśli w rodzinie są przypadki zachorowań na raka piersi, jajnika, płuc lub jelita.

APC, BRCA2, CHECK2 (rak jelita grubego). Przy aktualnych statystykach dotyczących stylu życia niedługo może stanąć w pierwszej trójce najczęściej występujących w Polsce. Umieralność jest wysoka, wyleczalność w Polsce – znikoma.

W linii męskiej również dziedziczymy, także jeśli można – to trzeba! Bez względu na wynik, warto wdrożyć strategię.


🦞


Antykoncepcja hormonalna przed trzydziestym rokiem życia i zawarty w nich estrogen wpływają na powstawanie nowotworu. Uściślając, jeśli gen BRCA1 jest zmutowany, to estrogen przyspieszy rozwój choroby. Natomiast po trzydziestce antykoncepcja jest wskazana.


🦞 Działanie 2, Samobadanie to obowiązek każdej kobiety.


Wszelkie nierówności należy sprawdzać u lekarza poprzez USG. Nie wolno bagatelizować żadnych zgrubień, długotrwających bolesności czy wycieków z sutka. Świadome samobadanie wykonuj raz w miesiącu, zaraz po miesiączce. U lekarza badanie piersi powinno odbywać się co pół roku.


🦞 Działanie 3, karm piersią, nie odstawiaj za wcześnie.


Jeśli dane jest Ci być mamą lub planujesz poczęcie karmienie piersią minimum pół roku będzie Cię chroniło przed chorobami piersi. Nie jest ważne ile dzieci urodzisz, tylko, jak długo będziesz je karmić. 30 dni karmienia to 2% mniej ryzyka zachorowania.


🦞 Działanie 4, mammografia, USG, rezonans.


Rezonans magnetyczny w wykrywaniu raka we wczesnym stadium to prawie złoty środek. Wykrywalność to 90%, w przypadku mammografii to 40%, dlatego warto ją połączyć z USG.


🦞 Działanie 5, raz na rok USG transwaginalne.


Jeśli skończyłaś 35 lat regularność badań jest kluczowa. Ginekolog powinien być odwiedzany co najmniej raz w roku, a podczas wizyty warto zrobić USG przezpochwowe nie tylko badanie palpacyjne. Jednakże po 40 roku życia kobiety z obciążeniem genetycznym mogą zostać poddane usunięciu jajników i jajowodów. Jest to coraz częściej stosowana metoda zapobiegająca nowotworom.


Czym jeszcze trzeba się zająć?

 1. Dietą:
  • nadmiarem cukru,
  • zbyt małą lub zbyt dużą podażą białka,
  • wkluczeniem czerwonego mięsa,
  • niedoborem zdrowego tłuszczu,
  • wykluczeniem alkoholu,
  • zadbaniem o brakujące składniki odżywcze (wit. z grupy B, cynk, selen, miedź, wit. C.)
  • przestań jeść przetworzone produkty.
 2. Aktywnością fizyczną:
  • przestań siedzieć tyle godzin,
  • z drugiej strony naucz się regenerować, przetrenowanie jest złe.
 3. Czynniki codzienne:
  • stres fizyczny i psychiczny – możesz nad tym pracować, jeśli uważasz, że nie, to możliwe, że sprawy wymknęły się spod kontroli,
  • sen – siedzenie po nocy przed tv, komputerem, zbyt dużo pracy,
  • środowisko – plastik, powietrze, promieniowanie. Prawdopodobnie nie jest to możliwe aby wyeliminować te czynniki w 100% , jednak na jakąś ich część mamy wpływ.

Rak w jedzeniu – dowiedz się, co Cię podtruwa