bezsenność
Sport,  Zdrowie

Bezsenność – jak zregenerować ciało i umysł?

Niedoceniona moc regeneracji podczas spania jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Bezsenność – wszystko zaczęło się od żarówki. Edison skutecznie skrócił czas snu wynajdując sztuczne światło, toteż w 200 lat skrócił się on do 6,5 godziny na dobę, gdzie należałoby sypiać 8. Nie brzmi poważnie? Przyjrzyjmy się temu.


👁‍🗨 Zegar biologiczny i bezsenność


Bezsenność to występująca odpowiednio długo, subiektywnie odczuwana zła jakość snu, która znacząco pogarsza funkcjonowanie w ciągu dnia.

Gdy pojawiają się zakłócenia snu, efektem czego jest obniżenie samopoczucia fizycznego oraz psychicznego. Dodatkowo pogarszające się funkcjonowanie społeczne staje się nieznośne,wtedy możemy mieć do czynienia z rozpoznaniem bezsenności.

Udowodniono, że istnieje rytm biologiczny, który decyduje o procesach życiowych odpowiadających porze dnia, dlatego warto się mu przyjrzeć:

6:45 – gwałtowny wzrost ciśnienia krwi, następnie
7:30 – zatrzymanie wydzielania melatoniny, potem
8:30 – początek pracy jelit,
9:00 – szczyt wydzielania testosteronu,
10:00 – największe pobudzenie,
14:30 – najlepsza koordynacja,
15:30 – najlepszy czas reakcji,
17:00 – maksimum pracy serca i innych mięśni,
18:30 – najwyższe ciśnienie krwi,
19:00 – najwyższa temperatura ciała,
21:00 – początek wydzielania melatoniny,
22:30 – spowolnienie pracy jelit,
02:00 – najgłębszy sen,
4:30 – najniższa temperatura ciała.

Przyglądając się zegarowi biologicznemu można wyciągnąć wnioski, czego nie należy robić, gdy chce się zadbać o dobry jakościowo sen i zwalczyć bezsenność. Wiedzę tę można też wykorzystać do planowania aktywności fizycznej oraz umysłowej.


👁‍🗨 Jaki mam chronotyp?


Za pomocą samoopisowego narzędzia (Circadian Type Inventory), Lee Di Milia, i kilku innych naukowców wyodrębnili typy okołodobowe (1).

Wzięli pod uwagę niezdolność opanowania snu oraz elastyczność nawyków związanych ze snem i dzięki pięciostopniowej skali Likerta powstały 4 typy.

Wszystkie zaprezentowane “osobowości” są powiązane z homeostazą czyli dążeniem organizmu do utrzymania stałych, korzystnych parametrów biologicznych – zdrowiem.

Typy okołodobowe:

Opanowanie senności – typ ospały i rześki (amplituda rytmu).
Nawyki – elastyczny i sztywny (stałość rytmu).

Typ ospały – trudniej przezwycięża senność po zarwanej nocy, natomiast:
Typ rześki – łatwiej radzi sobie z deficytem snu szczególnie rano i popołudniami.

Wskazówka:

jeśli jesteś typem ospałym koniecznością będzie zadbanie o odpowiednią ilość snu w ciągu doby, bez tego produktywność organizmu będzie obniżona, a poziom stresu wysoki.
Jeśli jesteś typem rześkim potrzebujesz wystrzegać się zbyt dużego deficytu snu w tygodniu, bo przez brak wrażliwości na ujemny bilans snu, nadmiernie eksploatowany organizm przestanie efektywnie się regenerować. W dni wolne od pracy obowiązkowe będzie odrobienie utraconych godzin.

Typ sztywny – raczej stałe pory zasypiania, niepodatny na wcześniejsze wstawanie czy kładzenie się spać.
Typ elastyczny – pobudzony rano i wieczorem potrzebuje statystycznie mniej snu niż “sztywny”.

Wskazówka:

jeśli jesteś typem sztywnym jest duża szansa, że bez względu na porę zaśnięcia obudzisz się o tej samej godzinie o której zawsze wstajesz. Uważaj na przesunięcia godzin snu. Będą źle wpływały na funkcje życiowe.
Jeśli jesteś typem elastycznym zadbaj o wyciszenie, pomimo dużej energii organizm potrzebuje stanów koncentracji i zasobów do regeneracji.


👁‍🗨 Pozycja snu, jej wpływ na organizm i bezsenność


Sen to naturalna potrzeba występująca u każdego gatunku. Każdy lubi spać jak mu wygodnie, na przykład nietoperze i leniwce śpią z głową w dół. Ptaki przenoszą się we śnie na jedną nogę, a delfini sen pochłania tylko jedną półkulę mózgową! Druga jego część czuwa nie pozwalając im utonąć, a dodatkowo chroni przed innym łowcą.

Człowiek natomiast śpi na leżąco, a jego pozycja podczas snu nie pozostaje obojętna dla organizmu.

 1. Układ trawienny – spanie na boku pozytywnie wpływa na trawienie, również przeciwdziała refluksowi. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli cierpi się z powodów gastro-refluksyjnych nie należy bezpośrednio po posiłkach udawać się na drzemkę. Pozycje zgięte również będą pogłębiały problem. Jeśli objawy są bardzo uciążliwe warto rozważyć sen w pozycji z lekko uniesioną głową, a nawet w pozycji półsiedzącej.
 2. Bóle stawów – pozycja na plecach będzie najodpowiedniejsza, przede wszystkim, dlatego, iż pod wpływem ucisku jednej ze stron bóle stawów będą się nasilały. Równomierne rozłożenie ciężaru jest rozsądnym rozwiązaniem.
 3. Bóle szyi – kręgosłup na całej długości powinien być w jednej linii, dlatego wysokie poduszki stopniowo trzeba zamieniać na coraz niższe.
 4. Ból w dole pleców, problemy z biodrami – doskonałe i niezwykle wygodne rozwiązanie to umieszczenie poduszki między udami. Każdy kto spróbował nawet bez specyficznych problemów wraca do tego ułożenia, gdyż odciążenie i prawidłowe ustawienie bioder ma wpływ przeciwbólowy.
 5. Chrapanie – jeśli śpisz na brzuchu, to rozluźniasz mięśnie szyi i gardła pretendując do obturacyjnego bezdechu sennego, a chrapanie jest do tego wstępem. Dlatego przewróć się na plecy.
 6. Stres – umiejętne wchodzenie do snu, kiedy się stresujemy jest podstawą pracy z wieloma przypadłościami natury psychicznej.

Zmniejszanie stresu wiąże się z technikami relaksacyjnymi, a nie każdy jest zdolny do pracy z nimi. Zanim jednak zaczniemy od bardzo zaawansowanych kwestii jest wiele tematów, które koniecznie trzeba przeanalizować myśląc o zasypianiu.


👁‍🗨 Jak poprawić sen i zwalczyć bezsenność?


Prawidłowy i pozwalający na regenerację organizmu sen składa się z powtarzających się naprzemiennie faz: NREM (non-rapid eye movement) i REM (rapid eye movement). Co przyczynia się do ich zaburzenia?

❌ Nieregularne wstawanie i zasypianie

Zegar biologiczny dostraja zasypianie do godzin nocnych i godzin wczesnych, w związku z tym regularność ma znaczenie. Nikt nie lubi być zaskakiwany. Regularność wprowadza ład i bezpieczeństwo, dlatego jeśli mówimy o efektywnym zasypianiu zaplanowanie pór snu powinno być pierwszym krokiem.

Niebieskie światło

Jak szybko zasypiasz przy książce, a jak przy telefonie? Światło emitowane przez różnego rodzaju urządzenia utrzymuje nas dłużej na jawie.

“W badaniach nad pobudzającym efektem światła niebieskiego aplikowanego w dzień wykazano, że wpływ tego rodzaju oświetlenia na bioelektryczną aktywność mózgu zależy od czasu i pory ekspozycji. Udowodniono, że światło niebieskie po krótkiej (30-minutowej) ekspozycji w godzinach wczesnego popołudnia i wieczornych może posiadać właściwości pobudzające (2)”.

Drzemki w ciągu dnia

Krótkie do 30 minut – tak. Długie – niekoniecznie.
Długie drzemki w ciągu dnia mają swoje zastosowanie przy dużym deficycie, przeziębieniach i stanach odbiegających od przyjętych norm. Natomiast zbyt częste zasypianie w ciągu dnia rozreguluje procesy zasypiania i wstawania.

Wysiłek fizyczny

Ruch do poprawy jakości snu jest jednym z lepszych narzędzi, ponieważ zwykły spacer przed snem pozytywnie wpływa na jego jakość. Niska aktywność fizyczna koreluje ze słabszą jakością snu, jednak warto zapamiętać, że zbyt intensywny trening w porach wieczornych może przynieść odwrotny efekt.

Stres

Czynniki psychiczne często towarzyszą bezsenności. Wśród mężczyzn najliczniejszą grupę stanowią bezrobotni, natomiast wśród kobiet znaczącym czynnikiem jest samotność.

Dieta

Podstawowe błędy: jedzenie ostatniego posiłku zbyt późno i zbyt obficie, a także spożywanie ciężkostrawnych produktów – tłustych o zbyt niskim indeksie glikemicznym.

Za dużo leków

1. Kortykosteroidów – hormony sterydowe, wziewne, doustne, dożylne. Maści nie mają wpływu.
2. Na bezsenność – w efekcie odbicia często stają się wrogiem snu.
3. Blokerów kanału wapniowego – stosowane w chorobie wieńcowej oraz nadciśnieniu tętniczym.
4. Teofiliny – przyjmowana w chorobach płuc, np. astmie.
5. Fitoterapeutyków.

Kawa i alkohol

Czynnikiem rozpoczynającym zasypianie jest prawdopodobnie wzrastająca adenozyna, gdy jej stężenie wzrasta podczas czuwania i spada we śnie. Wtedy adenozyna pobudza neurony hamujące (VLPO) i hamuje podtrzymujące czuwanie neurony w przodomózgowiu podstawnym (3,4).

Kofeina i teofilina, są antagonistami adenozyny i powodują wzbudzenie oraz tłumią sen.

Natomiast alkohol zwiększa aktywność fal alfa w mózgu, które fizjologicznie nie występują podczas snu, w związku z tym taki sen mniej regeneruje.

❌ Praca w nocy

Niekorzystny tryb życia, a w szczególności praca w nocy, może prowadzić do nieprawidłowego biegu zegara biologicznego i w konsekwencji zaburzeń snu.


👁‍🗨 Dlaczego starsze osoby krócej śpią?


“Uszkodzenie neuronów stabilizujących prowadzi do nieprawidłowego przełączania stanów świadomości lub zwiększenia liczby przejść między stanami, tak jak to się obserwuje na przykład w narkolepsji. Rozfragmentowanie snu i skłonność do drzemek w ciągu dnia, częste u osób w podeszłym wieku, można tłumaczyć między innymi ubytkiem komórek w VLPO i zachwianiem równowagi w obwodach podtrzymujących sen i czuwanie (5)”.

Częstość występowania bezsenności rośnie z wiekiem. Powyżej 65 roku życia – 40–80% osób ma różne zaburzenia snu.


👁‍🗨 Skutki braku snu


Do niedawna sądzono, że skutki obniżenia jakości snu lub jego pozbawienia są nikłe, jak się jednak okazuje:

“Nawet częściowe pozbawienie snu u ludzi przez jedną noc zmniejsza aktywność komórek naturalnych zabójców, jednak aktywność ta wraca do poprzedniego stanu po uzupełnieniu niedoborów snu (6)”.

Naturalni zabójcy (komórki NK) stanowią od 5 do 15% limfocytów. Sen korzystnie wpływa na odnowę układu immunologicznego.

Niedobór snu wpływa na metabolizm węglowodanów: gorsza jest tolerancja glukozy.

Pogarsza też funkcje endokrynne, wieczorem podwyższając stężenie kortyzolu i obniżając stężenie hormonu tyreotropowego.

“Pozbawienie snu wiąże się z wyższym stężeniem białka C-reaktywnego (CRP) i zwiększonym ryzykiem schorzeń układu krążenia (7)”.

Inne skutki niedoboru snu:

 1. Brak koncentracji, złość lub agresja.
 2. Obniżenie reakcji.
 3. Zwiększa się ryzyko chorób takich jak cukrzyca, nowotwory, depresja.
 4. Sprzyja otyłości poprzez zwiększone uczucie głodu.
 5. Wzrasta ryzyko kontuzji i wiele innych.

👁‍🗨 Ruch dobry na bezsenność


Nie jest ryzykownym zaproponowanie ruchu jako naturalnego wspomagacza snu, albowiem sprawność intelektualna powinna iść w parze ze sprawnością fizyczną. 

W związku z tym wypróbuj schemat na bezsenność:

1️⃣ Codziennie rano poświęć 5 minut na to aby pobudzić układ nerwowy. Rozgrzej stawy: zrób krążenia głową, ramionami, biodrami, kilka razy porządnie się przeciągnij.

2️⃣ W pracy przed przerwą obiadowa znajdź 5 minut na to aby rozciągnąć mięśnie które wyjątkowo źle reagują na pozycję siedzącą lub stojącą. Szyję, klatkę piersiową górną i dolną część grzbietu, pośladek, tył i przód uda. 

3️⃣ Popołudniami we wtorki i czwartki  pozwól sobie na 30 minutowy intensywny spacer, dzięki temu poprawisz sen i spalisz sporo kalorii.

4️⃣ W poniedziałki i środy wieczorem zastosuj 15 minutowe rozciąganie całego ciała.

5️⃣ W sobotę przejdź 5 kilometrów.

6️⃣ Codziennie przed snem, przez 3 minuty skup się na treningu oddychania. 

Jeśli potrzebujesz czegoś więcej (KLIK).


👁‍🗨 Melatonina i jej wpływ na bezsenność


Syntetyczna melatonina jest środkiem wspomagający w przypadkach zaburzeń rytmu snu i czuwania związanych ze zmianą stref czasowych. Również w związku z pracą zmianową czy przy zaburzeniach rytmu snu i czuwania wśród niewidomych.

Natomiast melatonina o przedłużonym uwalnianiu przeznaczona jest dla pacjentów po 55 roku życia przy pierwotnej bezsenności i niskiej jakości snu.

Melatonina skraca czas latencji snu (parametr snu), dzięki temu czyni go bardziej regenerującym i najzwyczajniej lepszym jakościowo.


👁‍🗨 GABA wspiera sen i nie tylko


Sen oraz czuwanie są podtrzymywane poprzez przekaźniki synaptyczne takie jak dopaminę, noradrenalinę, serotoninę, acetylocholinę, histaminę, a także kwas gamma-aminomasłowy, glicynę, glutaminiany oraz stosunkowo niedawno odkryte hipokretyny (oreksyny).

GABA przyjmowana w formie preparatów doustnych wykazuje działanie poprawiające jakość sny, dodatkowo zmniejsza stres obniżając stężenie kortyzolu.


👁‍🗨 Podsumowane – żeby lepiej spać:


 1. Oceń swój chronotyp aby łatwiej zaplanować regenerację.
 2. Wybierz najlepszą dla siebie pozycję do spania.
 3. Wstawaj i kładź się regularnie o tych samych porach.
 4. Zmniejsz wpływ niebieskiego światła.
 5. Unikaj zbyt częstego drzemania w ciągu dnia.
 6. Wprowadź aktywność fizyczną.
 7. Przed snem nie jedz ciężkich potraw i zbyt późno.
 8. Zwiększ podaż witamin.
 9. Rozważ spożywanie węglowodanów złożonych w ostatnim posiłku.
 10. Nie nadużywaj leków.
 11. Odstaw używki – kawę i alkohol.
 12. Rozważ GABĘ i zioła: Melisę, Kozłka lekarskiego, szyszki chmielu.
 13. Zimą rozważ gorącą kąpiel.
 14. Natrętne myśli – praca nad relaksacją.
 15. Rozważ profesjonalną pomoc – klik.

Witaminy na bezsenność:


 1. z grupy B, szczególnie B6 ponieważ, gdy ich brakuje zaczynają pojawiać się problemy natury neurologicznej.
 2. Witamina C i żelazo oraz D, od których zależy wyrównanie rytmu dobowego, a także
 3. magnez (500 mg dziennie, przez 8 tygodni) i l-tryptofan, niezbędne do produkcji melatoniny.
 4. Wapń – jego brak może zaburzać fazę REM, wspiera magnez.
 5. Potas – bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych.

Autor: Anna Wawrocka

📜

Literatura:
1. Di Milia, L., Smith, P.A., Folkard, S. (2005). A validation of the revised circadian type inventory in a working sample. Personality and Individual Differences, 39,1293–1305.
2. Iskra-Golec, I., Golonka K., Wyczesany, M., Smith, L., Siemiginowska, P., Wątroba J. (2017). Daytime effect of monochromatic blue light on EEG activity depends on duration and timing of exposure in young men. Advances in Cognitive Psychology, 13(3), 241–247.
3.Chamberlin N.L., Arrigoni E., Chou T.C., Scammell T.E., Greene R.W.,
Saper C.B.: Effects of adenosine on gabaergic synaptic inputs to identified ventrolateral preoptic neurons. Neuroscience 2003; 119: 913–918.
4.Thakkar M.M., Delgiacco R.A., Strecker R.E., McCarley R.W.: Adenosinergic inhibition of basal forebrain wakefulness-active neurons: a simultaneous unit recording and microdialysis study in freely behaving cats. Neuroscience 2003; 122: 1107–1113.
5. Lee M.G., Hassani O.K., Jones B.E.: Discharge of identified orexin/hypocretin neurons across the wake-sleep cycle. J. Neurosci. 2005.
6. Irwin M., McClintick J., Costlow C., Fortner M., White J., Gillin J.C.: Partial night sleep deprivation reduces natural killer and cellular immune respnses in humans. FASEB J. 1996; 10: 643–653.
7. Meier-Ewert H.K., Ridker P.M., Rifai N. i wsp.: Effect of sleep loss on C-reactive protein, an inflammatory marker of cardiovascular risk. J. Am. Coll. Cardiol. 2004; 43: 678–683.