rak
Dieta,  Zdrowie

Rak w jedzeniu – co nas zabija? Rakotwórcze produkty.

Rak w jedzeniu, czyli co tak naprawdę nas zabija. Historia prawdziwa:

40 letnia kobieta z prawidłowym wynikami krwi udaje się do lekarza w związku z trudności w wypróżnianiu. 2 tygodnie później ląduje na stole operacyjnym z pęknięciem 10 centymetrowego guza jajnika cudem unikając śmierci. Następnie dowiaduje się, że 5 centymetrowy guz ostatniego odcinka jelita naciekł na całą jamę brzuszną i dał 20 centymetrowy przerzut do wątroby. Wyniki badań krwi nadal są prawidłowe…


🦞 Styl życia a zapadalność na nowotwory złośliwe

Jeśli możemy coś zrobić, żeby się chronić – zróbmy to! Bez wątpienia aktywność fizyczna, ograniczenie alkoholu, rzucenie palenia oraz rozsądne, zdrowe odżywianie daje szansę naszemu organizmowi, żeby się bronić.

Z pewnością styl życia ma decydujący wpływ na to, czy zachorujemy na nowotwory złośliwe. Jest to kwestia świadomości i wyboru.

Ponieważ genetyka jest nieubłagana nie wolno jej drażnić. W związku z tym z ogromnym szacunkiem dla wszystkich chorych i z dobrymi chęciami zachęcam do spojrzenia we wszystko to, co jest uznane za bardzo szkodliwe dla ludzkiego organizmu.


🦞 Nowotwór złośliwy i kancerogeny


Kancerogeny to inaczej czynniki rakogenne, rakotwórcze. Właściwie 30% powstających nowotworów jest wynikiem nieprawidłowego i toksycznego żywienia. Takiego, które nie dostarcza składników odżywczych wspierających układ odpornościowy, a jest bogate w szkodliwe substancje.


🦞 Co zwiększa ryzyko zachorowania na raka?


Niestety coraz więcej jest czynników, które wpływają kancerogennie. Od powietrza po środki chemiczne, plastik, modyfikacje genetyczne. W zasadzie ingerencja człowieka i dążenie do szybkiego i taniego życia jest tym, co nas zabija.

Co zostało już zbadane ima wpływ na powstawanie komórek rakowych?


🥩 Czerwone mięso – związki azotowe, hem i nadmiar żelaza

HEM (nadaje czerwony kolor) – promuje powstawanie związków azotowych, aktywuje pronowotworowe ścieżki sygnałowe związane ze stanem zapalnym oraz niedotlenowaniem. Również zawiera bardzo dużo żelaza, które w nadmiarze będą zwiększały ilość wolnych rodników. Brak równowagi między antyoksydantami a wolnymi rodnikami skutkuje powstawaniem wielu chorób.

Czerwone mięso i jego obrabianie w wysokich temperaturach ( np. grillowanie) wyzwala heterocykliczne aminy i policykliczne węglowodory aromatyczne (grupa związków kancerogennych), dlatego jest tak szkodliwe.


🍼 Mleko i przetwory mleczne – nasycone kwasy tłuszczowe i IGF1

Wpływ kancerogenny przypisuje się obecności w przetworach mlecznych nasyconych kwasów tłuszczowych oraz podwyższeniu poziomu czynnika
wzrostu IGF1. JEDNAK mleku przypisuje się również zmniejszenie ryzyka zachorowalności na raka odbytu oraz jelita (efekt wiązania przez wapń żółci i kwasów żółciowych).


🍭 Cukier – nie karm raka!

Część badań wykazuje wpływ cukru na powstawanie nowotworu jelita grubego oraz odbytu podobnie, jak w przypadku mięsa. Prawie każdy lekarz onkolog w przebiegu tej choroby zaleci “nie dokarmianie raka cukrem”.


🌭 Przetworzone mięso – związki azotowe i węglowodory aromatyczne

Faktem jest, iż mięso konserwowane, wędliny, kiełbasy, parówki i “zapuszkowane mielonki” zawierające związki azotowe są rakotwórcze.
Tego typu wyrób trafiając do żołądka wyzwala nitrozoaminy i nitrozoamidy, a w przypadku produktów wędzonych zawiera kancerogenne wielocykliczne węglowodory aromatyczne, dodatkowo często sól i związki azotowe.


🥂 Alkohol – trujący aldehyd i wolne rodniki

Z pewnością powoduje powstawanie raka jamy gębowej krtani, przełyku, jelita i co nie stanowi zaskoczenia- wątroby. Bez wątpienia jego usunięcie z diety zapobiegnie wielu chorobom.

Sam proces jego metabolizowania powoduje, że przemienia się w aldehyd octowy, który jest kancerogenem. Kolejną ważną kwestią jest fakt, iż zaburza naprawę mutacji w upośledzonym DNA.

Dodatkowo indukuje powstawanie wolnych rodników, wpływa również na poziom estrogenów. Ich nieprawidłowy poziom przyczynia się do wielu schorzeń narządów rodnych, w tym nowotworów.


🧂 Sól

Ponieważ podrażnienia błonę śluzową żołądka wpływa na powstawanie nowotworów tego narządu. W związku z tym ograniczenie do 5 gram (płaskiej łyżeczki) będzie odpowiednie.


🍔 Nadwaga i otyłość

Nadmierna masa ciała sprzyja rozwojowi raka przełyku, jelita grubego, piersi (u kobiet po menopauzie), trzustki, nerki, jajnika oraz trzonu macicy. Możliwe również, że zwiększa ryzyko zachorowania na raka woreczka żółciowego.

Nadmiar tkanki tłuszczowej istotnie przyczynia się do rozwoju raka, w związku z:

a. Przewlekłym stanem zapalnym, ponieważ komórki tłuszczowe produkują indykatory prozapalne. Osoby z nadwagą i otyłością mają podwyższony poziom TNFalpha, białka C oraz Il-6.
b. Większym stężeniem estrogenów we krwi (3 x u kobiet otyłych). U kobiet po menopauzie tkanka tłuszczowa jest głównym miejscem syntezy hormonów płciowych.
c. Mniejszą wrażliwością na insulinę, a w konsekwencji zwiększoną produkcję insuliny.
d. Większym stężeniem czynników wzrostu (IGF-1, leptyna)
e. Stresem oksydacyjnym, w szczególności towarzyszy powstawanie wolnych rodników (1).


💨 Papierosy

Nie podlega dyskusji, iż rak płuca, rak jamy ustnej, rak gardła, pęcherza, przełyku, nerki, rak żołądka i rak trzustki jest wśród palaczy najczęściej występującym. W rezultacie palenie tytoniu odpowiada za blisko 30% wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami. Tym samym mamy całą gamę czynników powodujących raka.

Można by pomyśleć, że na każdym kroku spotyka się czynniki kancerogenne, wobec tego od czego zacząć, żeby zmniejszyć ich wpływ na organizm?


🦞 Co można wyczytać z etykiet produktów spożywczych?


Ani wygląd ani cena nie jest tym, co powinno zwracać uwagę podczas robienia zakupów spożywczych. Niezaprzeczalnie ważne jest czytanie etykiet! Choćby przez wzgląd na marketing produktów spożywczych, który nie zna granic. Przecież przyciągające wzrok pięknymi krajobrazami, mlecznymi krainami i zdrowymi kurkami produkty dużo bardziej proszą się o zabranie do domu. Jednak prawda musi znaleźć się na odwrocie wypisana małym druczkiem, dlatego czytanie etykiet jest dobrym krokiem w stronę zdrowego odżywiania.


rak w jedzeniu, jak czytać etykiety

Składniki są wypisywane od największej zawartości do najmniejszej. W przypadku słoiczka ze zdjęcia najwięcej jest samej ciecierzycy, a najmniej soli. Został również dodany w niewielkiej ilości przeciwutleniacz, który nie jest rakotwórczy, chociaż w przypadku jego zbyt dużego i częstego podawania zwierzętom dochodziło do reakcji toksycznych.


Pasteryzacja

Produkt został zapasteryzowany. Pasteryzacja to sposób konserwowania, dzięki któremu nie tracimy składników odżywczych, a zabezpieczamy przed wpływem drobnoustrojów i enzymów chorobotwórczych. Dlatego pasteryzacji nie trzeba się obawiać.

Poniżej znajduje się tabela wartości odżywczych wraz z szacowanym ładunkiem energetycznym – kcal.

Przede wszystkim dobry produkt powinien zawierać podaną w procentach zawartość tłuszczu, kalorii i cukru oraz informację, jaki procent dziennego zapotrzebowania organizmu ludzkiego na dany składnik.

Na opakowaniach można spotkać oznaczenia, które powinny spełniać pewne oczekiwania, ponieważ są kojarzone w pewien sposób. Jednak w praktyce często stają się chwytem marketingowym i pułapką konsumencką. Co w teorii oznacza BIO, FIT, LIGHT, ORGANIC?

 1. BIO – w przypadku owoców i warzyw oznacza, iż produkt był uprawiany lub przetwarzany bez użycia nawozów sztucznych oraz środków chemicznych. Natomiast dla produktów mlecznych oznacza, że w ich składzie znajdują się probiotyki.
 2. FIT i LIGHT – najczęściej charakteryzuje produkty o niższej zawartości energetycznej, często odtłuszczonej (mają mniej kcal), dlatego cieszą się tak dużą popularnością. W rzeczywistości często jest to tylko chwyt marketingowy, zatem ważniejsze jest czytanie składu.
 3. ORGANIC – obietnicą tych produktów jest brak sztucznych barwników oraz konserwantów, jednak trudno jest zweryfikować tę informację.

Podsumowując, ważne jest pełne przeczytanie etykiety ze zrozumieniem, zweryfikowanie nazwy produktu czy jest to ser czy jest to wyrób seropodobny itd. Należy sprawdzić również datę ważności i datę minimalnej trwałości. Następnie jak należy przechowywać produkt.

Warto przyjąć zasadę – im mniej dodatkowych składników tym lepiej!


🦞 Dodatki do żywności – lista “E”


E – oznacza Europę. Cyfry są kodem chemicznym. Producenci żywności mają pozwolenie na ich dodawanie. Pomimo zapewnień o braku szkodliwego wpływu na organizm człowieka należy unikać kilku z nich.

Dodatki do żywności podzielone są na 5 grup:

1 grupa – BARWNIKI: E100 – E199

2 grupa – KONSERWANTY: E200 – E299

3 grupa – PRZECIWUTLENIACZE: E300 – E399

4 grupa – EMULGATORY: E400 – E499

5 grupa – POZOSTAŁE: E500 – E1500


🦞 Które z dodatków są rakotwórcze?


Przede wszystkim wśród potencjalnie zagrażających tworzeniu się nowotworów oraz NAJCZĘŚCIEJ SPOŻYWANYCH wymienia się:

E123 (amarant) – syntetyczny, barwnik czerwony, do stosowania tylko w procesie dobarwiania win przeznaczonych na aperitify i alkoholi.

E151 (czerń brylantowa) – syntetyczny, czarny barwnik azowy. W jogurtach, ciastach, proszku, kawiorze, sosach.

E210 – E213 (kwas benzoesowy i jego sole sodowe, potasowe i wapniowe) – syntetyczne, głównie w przetworach rybnych i gotowych sałatkach, w konsekwencji stosowania: podrażniają błonę śluzową żołądka i jelit. Produkty: napoje gazowane, majonez i ketchup, musztarda oraz konserwy: rybne, owocowe, warzywne, margaryna, marynaty, piwo.

E249 – E252 (azotyny) – syntetyczne stosowane głównie do peklowania mięsa, do produkcji wędlin. Przede wszystkim utrudniają transport tlenu przez krew.

(E250) wchodzi w reakcje z cząsteczkami białka, w wyniku czego powstają rakotwórcze nitrozoaminy. Produkty: wędliny, sery topione, sery podpuszczkowe.

E951 (aspartam) – syntetyczny, substancja słodząca, a także wzmacniająca smak. Wykazuje dwieście razy większe działanie słodzące niż cukier. Bardzo często zanieczyszczony. Zawiera fenyloalaninę. Produkowany za pomocą technik genetycznych m.in. w Japonii USA. Znajduje się zwłaszcza w produktach typu: „light”, kawa i kakao rozpuszczalne, słodziki, gumy do żucia.

E954 (sacharyna i jej sole sodowe, potasowe i wapniowe) – syntetyczne substancje słodzące, 500-krotnie słodsze od cukru. Mogą nadawać potrawom gorzkawy lub metaliczny posmak. W testach na modelach zwierzęcych wywoływały nowotwór pęcherza. Mogą też stymulować powstawanie komórek nowotworowych. Źródła spożywcze: produkty „light”, kawa i kakao rozpuszczalne, słodziki, gumy do żucia.

Rak w jedzeniu, szczegółowa lista niebezpiecznych dodatków, według tabel Stathama

E102 tartrazyna
E104 żółcień chinolinowa
E110 żółć pomarańczowa FCF
E120 kwas karminowy, koszenila
E122 azorubina
E123 amarant
E124 czerwień koszenilowa
E127 erytrozyna
E128 czerwień 2G
E129 czerwień Allura AC
E131 błękit patentowy
E132 indygotyna
E133 błękit brylantowyFCF
E142 zieleń S
E150a karmel prosty
E150b karmel siarczynowy
E150c karmel amoniakalny
E150d karmel amoniakalno-siarczynowy
E151 czerń brylantowa PN
E215 sól sodowa p-hydroksybenzoesanu etylu
E216 ester propylowy kwasu p-hydroksybenzoesowego
E217 sól sodowa p-hydroksybenzoesanu propylu
E218 ester metylowy kwasu p-hydroksybenzoesowego
E154 brąz FK
E155 brąz HT
E160b annato, biksyna, norbiksyna
E173 aluminium
E180 czerwień litolowa
E210 kwas benzoesowy
E211 benzoesan sodu
E212 benzoesan potasu

E213 benzoesan wapnia
E214 ester etylowy kwasu p-hydroksybenzoesowego
E219 sól sodowa p-hydroksybenzoesanu metylu
E220 dwutlenek siarki
E221 siarczyn sodu
E222 wodorosiarczan sodu
E223 disiarczan sodu
E224 disiarczan potasu
E226 siarczyn wapnia
E227 wodorosiarczan wapnia
E228 wodorosiarczyn potasu
E230 bifenyl
E231 ortofenylofen
E232 ortofenylofenolan sodu
E235 natamycyna
E239 heksametylenoczteroamina
E249 azotyn potasu
E250 azotyn sodu
E251 azotan sodu
E252 azotan potasu
E284 kwas borowy
E285 tetraboran sodu (boraks)
E310 galusan propylu
E320 butylohydroksyanizol (BHA)
E321 butylohydroksytoluen (BHT)
E385 sól wapniowo -disodowa kwasu etylenodiaminotetraoctowego
E407 karagen
E421 mannitol

E432 monolaurynian polioksyetylenosorbitolu
E433 monooleinian polioksyetylenosorbitolu
E434 monopalmitynian polioksyetylenosorbitolu
E435 monostearynian polioksyetylenosorbitolu
E436 tristearynian polioksyetylenosorbitolu
E469 enzymatycznie zhydrolizowana karboksymetyloceluloza
E553b uwodniony krzemian magnezu
E579 glukonian żelazawy
E621 glutaminian monosodowy
E622 glutaminian monopotasowy

E634 5’rybonukleotyd wapnia
E635 5’rybonukleotyd disodowy
E950 acesulfam K
E951 aspartam
E952 kwas cyklaminowy
E954 sacharyna i jej sole- sodowa, potasowa i wapniowa
E962 sól aspartamu-acesulfamu
E1201 poliwinylopirolidon PVP
E1202 poliwinylopirolidon (syntetyczny)
E1520 glikol 1,2-propylenowy


🦞 Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór?


 1. w 100% rak nie lubi sportu. Poprzez wzmacnianie odporności, zwiększanie wrażliwości na insulinę, redukcję nadmiernej tkanki tłuszczowej, do poprawy funkcjonowania układu hormonalnego.
 2. Owoce, warzywa, nasiona, orzechy – niewątpliwie ich wpływ jest nieoceniony nie tylko w profilaktyce nowotworowej, ale i wśród innych schorzeń.
 3. Zioła – ziołolecznictwo przestało być bagatelizowane wśród lekarzy i często jest metodą wspierającą walkę z rakiem, z tego powodu warto je wdrożyć. Bardzo mocnymi ziołami wpływającymi na walkę z nowotworami będą te, które pochodzą z Peru. Vilcacora i Graviola. Vilcacora jest również skutecznym środkiem w walce z Boreliozą (doświadczenie własne).
 4. Błonnik – na pewno redukuje ryzyko nowotworu jelita grubego i odbytu, toteż należy spożywać go minimum 27-30g. dziennie nie zapominając o piciu wody.
 5. Eliminacja czynników kancerogennych z pożywienia i otoczenia.

🦞 Inne czynniki rakotwórcze


 1. Wirusy (HBV, HCV, HPV, EBV, HTLV-1).
 2. Bakterie (np. Helicobacter Pylori).
 3. Hormony – estrogeny.
 4. Promieniowanie UV.
 5. Solarium.
 6. Promieniowanie mikrofalowe.

🦞 Rak jelita grubego – śmiertelne statystyki


W Polsce przez ostatnie 20 lat obserwowany jest znaczny wzrost zachorowań oraz zgonów na nowotwór złośliwy raka jelita grubego. Każdy rok odnotowuje 18 tysięcy nowych przypadków. W konsekwencji 12 tysięcy chorych umiera w przeciągu 5 lat. Niestety zapadalność na tę chorobę jest jedną z najwyższych w Europie. W 2025 roku raka jelita będzie miało 24 tysiące osób. Około 15 tysięcy mężczyzn i 9 tysięcy kobiet.

Codziennie na raka jelita grubego w Polsce umierają 33 osoby.

Najnowsze statystyki pokazują, że rak jelita grubego jest drugim u mężczyzn, a trzecim u kobiet pod względem umieralności nowotworem w Polsce (1)”.


🦞 Badania przesiewowe, kolonoskopia


STATYSTYKI: Na badania przesiewowe zgłasza się około 10% osób, poddaje badaniu 3%.

Każdy jeden polip w jelicie stanie się nowotworem, toteż podczas zwykłej i bezbolesnej kolonoskopii można je usunąć! Jest pewne, że każda jedna nieleczona komórka rakowa będzie zarażać kolejne segmenty, dlatego tylko regularne badania pozwolą szybko zareagować.

Lista badań profilaktycznych z podziałem na wiek – klik.

rak w jedzeniu - tabela

Podsumowując: 30% nowotworów jest dietozależnych.

Ich powstawanie warunkuje szereg czynników.

W związku z tym, dużą częścią profilaktyki nowotworowej jest systematyczne badanie oraz unikanie kancerogenów.

Literatura:
1.http://cd.io.gliwice.pl/files/publications/prewencja_m.olbryt_opracowanie_2014.pdf (dostępność: 23.06.2020r.)