Trener personalny
Rozwój osobisty

Trener Personalny – w czym powinien się szkolić i kiedy?

Wszystko co stanowi wartość ma ważną cechę: działa jeśli trener wprowadzi to w życie. Tylko wdrażając działania korzysta się ze szkoleń, samo posiadanie informacji nic nie zmienia.

Wyzwanie szkoleniowe, z którym się spotykamy, to brak działania po jego ukończeniu. Gdyby tak zebrać wszystkie kursy i wdrożyć tę wiedzę od Poniedziałku, to prawdopodobnie nie starczyłoby ani ludzi ani czasu do wdrożenia wszystkiego przez miesiąc!
Gospodarność Trenerów w zarządzaniu swoimi umiejętnościami jest aspektem, który należy rozwijać.
Kto używa w swojej pracy 80% wiedzy, którą posiada?


👨🏻‍🏫👩🏻‍🏫 Trener, szkoleniowiec, coach? Jak wybrać specjalistę?


Osoba, która będzie dobrym szkoleniowcem, to trener dzięki któremu rzeczy trudne zrozumiesz bez problemu. Nie sztuką jest mówić w zawiły sposób. Jeśli coś rozumiesz – umiesz to wytłumaczyć.

Trener (coach) to osoba, która wykorzystuje potencjał indywidualny oraz grupy, dlatego wybór powinien paść na osobę, która dostosuje program szkolenia do narastającej sytuacji, zwraca uwagę na dynamikę zajęć i dużo wymaga od siebie i innych.

Tak jak wiele innych osób prowadzę szkolenia dla Trenerów, jednak zaobserwowałam, co jest ważne dla Trenera odbiorcy. Po pierwsze trener, który nadal praktykuje jest bardziej wiarygodny. Kolejna ważna kwestia, to fakt, że wciąż się uczy i nie jeździ z tymi samymi szkoleniami tylko wprowadza ewaluacje. Po trzecie: korzysta z doświadczeń grupy, dzięki niej kolekcjonuję i stosuję skuteczne oraz aktualne rozwiązania. Po czwarte popełnił znaczną część błędów, które stały się drogą bolesną, ale niezwykle rozwojową, a która stanowi źródło cennych informacji. To są fundamentalne kwestie, które powinny stanowić podstawę wyboru.

Dobry szkoleniowiec wie, że nie wie wszystkiego i bez bólu potrafi się do tego przyznać, korzysta z wiedzy grupy aby zaktualizować obecne problemy. Jest dobrym mówcą i bezkonfliktowym prowadzącym.


We współpracy ze szkoleniowcem wiedza którą otrzymujesz jest wiedzą poglądową. Nie jedyną i nie ostatnią. Twoim zadaniem będzie ją sprawdzić i dostosować do swoich potrzeb.


👨🏻‍🏫👩🏻‍🏫 Jakie szkolenie jest potrzebne aby trener był zadowolony?


Zrób rachunek sumienia i zastanów się, która część Twojej pracy kuleje. Co możesz poprawić. Kieruj się bezwzględnymi potrzebami. Odłóż wewnętrzne imperatywy, które kierują Cię w stronę rzeczy, które lubisz, a skup się na tych, które mają swoje uzasadnienie w doskonaleniu.

Dobrze wiesz, że są ćwiczenia, których nie lubimy, ale robimy je, bo dają doskonałe efekty. Ja niestety nie jestem fanką przysiadów, ale je wykonuję…


👨🏻‍🏫👩🏻‍🏫 Kiedy trener potrzebuje szkolenia ?


  1. Od roku nie uczestniczyłeś w szkoleniu, spotkaniu, coachingu, warsztatach.
  2. Opierasz swoją wiedzę jedynie na “internetach”. Po prostu pamiętaj, że wymiana doświadczeń bywa kluczową kwestią w zapamiętywaniu i utrzymaniu się w motywacji do pracy. Niech zaufane portale będą Cię wspierały, ale doświadczaj poprzez spotkania, wyjazdy, szkolenia, które są kluczowe dla rozwoju. A nawet trenuj z Fizjoterapeutą, ja tak zrobiłam – mam swojego supervisora.
  3. Oceń swoje potrzeby, nie odczucia. Zawsze będzie Cię ciągnęło do rozwijania się w sporcie. Jednak rozwój związany z Twoim biznesem i świadomość prowadzenia swojej marki jest równie istotna. To jak jesteś postrzegany rzutuje na to jak postrzegają nasz zawód.
  4. Straciłeś czujność. Jeśli czujesz, że jesteś w czymś dobry – pamiętaj możesz być w tym lepszy. Dzięki temu zmniejszysz obszary, które nie są Twoją najmocniejszą stroną.

👨🏻‍🏫👩🏻‍🏫 Trener do zadań specjalnych – ekspresowe rady na trudne sprawy


  1. Jeśli nie idzie Ci umawianie spotkań – znajdź skuteczny zamiennik i przyspiesz ten proces.
  2. Jeśli nie udaje Ci się skutecznie nawiązywać współpracy pamiętaj, nie idź utartym schematem. Znajdź tę cechę, która powoduje, że ludzie chcą z Tobą przebywać i uwidocznij to.
  3. Klienci nie przychodzą na umówione spotkania? Przeżyłam to, jest na to mnóstwo sposobów zacznij od analizy. Czy pobudziłeś potrzebę i umówiłeś się na wczoraj nie “na za 2 tygodnie”?
  4. Klient nie trzyma diety? A Ty trzymasz? Ile Cię to kosztuje? Zmniejsz koszta trzymania diety zwiększ radość z treningu.
  5. Klient mówi, że trzyma dietę, a potem spotykasz go w “Maku”? Wróć do celu – może nie jest już tak ważny lub nigdy nie był?
  6. Klient kolejny raz nie przychodzi na trening, odmawia wykonywania ćwiczenia lub nie chce się spocić? Działaj z ukrycia.

Jeśli szukasz odpowiedzi, jak na swoim poziomie być lepszym, potrzebujesz znów pokochać zawód trenera albo dopiero chcesz zacząć zapraszam do kontaktu.

Więcej o moim doświadczeniu:

https://www.linkedin.com/in/anna-wawrocka-a63943a5/