cukrzyca
Dieta,  Zdrowie

Cukrzyca w ciąży. Co jeść, ile ważyć, czego unikać

Cukrzyca ciążowa jest spowodowana zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu w czasie ciąży. Po porodzie zazwyczaj ustępuje, jednak może pojawić się w przyszłości lub zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzyce typu 2. Cukrzyca ciążowa jest zagrożeniem nie tylko dla matki, ale również dla płodu. Jak się żywić, ile pić, ile przybierać i co może szkodzić ciąży?


🍬 Cukrzyca ciążowa – powikłania


Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do wad rozwojowych płodu lub poronień, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Do najczęstszych powikłań zalicza się:

 • wady serca
 • wady nerek
 • wodogłowie u noworodka
 • zwiększoną masę dziecka- powyżej 4000 g.
 • lub tez opóźnienie w rozwoju płodu i mała masa (waga) dziecka
 • niedorozwój płodu

🍬 Cukrzyca ciążowa – zalecenia dietetyczne ogólne


Podstawą w leczeniu cukrzycy ciążowej jest właściwa dieta.

Zalecana dzienna racja pokarmowa powinna zawierać 40-50% węglowodanów z przewagą złożonych takich jak warzywa, owoce, pieczywo-najlepiej ciemne, kasze. Natomiast białko powinno stanowić 30 %, a tłuszcze 20-30.


🍬 Cukrzyca ciążowa zalecenia żywieniowe – szczegółowe


 1. Zalecana jest dieta bogato-resztkowa (bogata w substancje resztkowe), ponieważ hamuje ona nadmierne wchłanianie glukozy, a składniki resztkowe są zawarte w jarzynach, owocach i produktach zbożowych.
 2. Jednak należy unikać cukrów prostych czyli różnego rodzaju słodyczy, tutaj należy pamiętać, ze cukier chowa się praktycznie wszędzie. Warto czytać etykiety – o tym, jak to robić zajrzyj tu – klik.
 3. Tłuszcze powinny stanowić około 30% całkowitej dziennej energii, w tym tłuszcze nasycone nie więcej niż 10%. Dzięki nim tworzysz zapasy energetyczne zużywane w przerwach między posiłkami. Warto zapamiętać, że najważniejsze są tłuszcze zawierające tzw. nienasycone kwasy tłuszczowe potrzebne do prawidłowego rozwoju mózgu i narządu wzroku u dziecka. Znajdują się głownie w olejach roślinnych i rybach morskich.
 4. W drugiej połowie ciąży gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze, szczególnie na białko i związki mineralne. Dlatego w pożywieniu kobiety ciężarnej ponad 60% wszystkich białek powinno stanowić białko pochodzenia zwierzęcego. To znaczy jaja, ryby i chude mięso, ponieważ jest to białko wysokowartościowe.

🍬 Nadmiar witaminy A w ciąży


Nadmiar witaminy A w ciąży jest dużo bardziej niebezpieczny niż jej niedobór, bo ma działanie teratogenne (może powodować wady wrodzone płodu) i powinno się bardzo uważać żeby jej nie przedawkować (zalecane jest raczej spożywanie jej źródeł roślinnych, czyli beta-karotenu). Wątroba zawiera b.dużo wit.A, więc można ją wtedy przedawkować. U matek, które w czasie ciąży mają niski poziom witaminy A czyli retinolu, wzrasta
ryzyko urodzenia dziecka z małymi nerkami


🍬 Ile wody pić w ciąży


Zapotrzebowanie kobiety ciężarnej dotyczące płynów jest większe w 1 i 2 trymestrze ciąży – około 1500 ml. na dobę, natomiast w 3 trymestrze ciąży powinno maleć do 1-1,2 litra na dobę, gdyż przewodnienie organizmu matki niekorzystnie wpływa na skurcze macicy w czasie porodu. Matka karmiąca powinna wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Oprócz ilości przyjmowanych płynów znaczenie ma ich jakość.


🍬 Wzrost przemiany materii w ciąży


Wzrost przemiany materii w ciąży przewyższa czasem dostarczanie produktów żywieniowych. Organizm powinien otrzymywać o około 300 kcal i 30 g białka więcej niż przed ciążą (w ciąży mnogiej to zapotrzebowanie jest jeszcze większe). Ze względu na niedobory witaminy D i wapnia, należy pamiętać o jej suplementowaniu.


🍬 Przyrost wagi w czasie ciąży


Dla optymalnego rozwoju płodu duże znaczenie ma zarówno prawidłowa masa ciała matki przed zapłodnieniem, jak również przyrost masy ciała podczas ciąży. Najczęściej wykorzystywanym wskaźnikiem wagowo-wzrostowym pozwalającym na ocenę masy ciała jest wskaźnik Body Mass Indeks (BMI).

Na całkowity przyrost masy ciała kobiety pod koniec ciąży składają się:

 • 3,5 kg ‒ masa ciała dziecka
 • 1‒1,5 kg ‒ macica
 • 1‒2 kg ‒ piersi
 • 1‒1,5 kg ‒ płyn owodniowy
 • 0,5‒1 kg ‒ łożysko
 • 1,5‒2 kg ‒ krew i dodatkowe płyny
 • 2‒4 kg ‒ dodatkowa tkanka tłuszczowa.

Dlatego kobieta z BMI poniżej 18 powinna przybrać 12,5 do 18 kg.

Ciężarna z prawidłowym BMI powinna mieścić się między 11,5 a 16 kg.

Z nadwagą, BMI 25,5-29,9 – nie więcej niż 11,5 kg., nie mniej niż 7 kg.

Z otyłością, BMI powyżej 30 – maksymalnie 9 kg., minimalnie – 5 kg.

Dodaj komentarz